1
1Círusznak, a perzsák királyának első esztendejében felébresztette az Úr Círusznak, a perzsák királyának lelkét, hogy beteljesedjék az Úr szava, amelyet Jeremiás szája által mondott. Erre ő egész birodalmában, írásban is, a következő rendeletet hirdette ki:
2»Így szól Círusz, a perzsák királya: A föld valamennyi országát kezembe adta az Úr, a mennynek Istene, és ő meghagyta nekem, hogy házat építsek neki Jeruzsálemben, amely Júdeában van.
3Ki való közületek az ő egész népéből? Legyen vele az ő Istene. Menjen fel Jeruzsálembe, amely Júdeában van, és építse fel az Úrnak, Izrael Istenének templomát. Ő az az Isten, aki Jeruzsálemben lakik.
4A megmaradtak közül mindenkit, bárhol lakjék is, segítsék meg az ő helységének emberei mindenütt ezüsttel, arannyal, felszereléssel, jószággal, azonfelül, amit önként ajánlanak fel Isten jeruzsálemi temploma javára.«
5Elindultak erre a családfők Júdából meg Benjaminból, és a papok meg a leviták, egyszóval mindazok, akiknek Isten arra indította lelkét, hogy felmenjenek és megépítsék az Úr templomát Jeruzsálemben.
6Mindazok pedig, akik körülöttük laktak, önkéntes adományaikon felül ezüst- és aranyedényekkel, felszereléssel, jószággal és egyéb holmikkal segítették őket.
7Círusz király előhozatta az Úr házának edényeit is, amelyeket Nebukadnezár vitt el Jeruzsálemből és helyezett el a maga istenének templomában.
8Előhozatta ugyanis azokat Círusz, a perzsák királya, Mitridátész, kincstáros által és szám szerint átadta azokat Sesbaccárnak, Júda fejedelmének.
9Számuk a következő: harminc aranycsésze, ezer ezüstcsésze, huszonkilenc kés, harminc aranypohár,
10négyszáztíz másfajta ezüstpohár, ezer egyéb edény.
11Az arany- és ezüstedények száma összesen ötezer-négyszáz volt. Mindezt magával vitte Sesbaccár, amikor a fogságban levőkkel visszatért Babilonból Jeruzsálembe.
Jegyzetek
1,1 Círusz majdnem 20 évig uralkodott Perzsia és Média felett. Itt úgy szerepel, hogy az uralkodásának első éve 538, amikor Babilónia és a zsidók királya lett. A hódító felszabadító gesztusa Isten különös beavatkozását valósítja meg, aki az emberi történéseket irányítja, és aki kezében tartja a király szívét is. Tehát nem csak politikai okai vannak intézkedésének, hogy a különböző népek szertartásait visszaállítják (politikai ok: a meghódított népeket a hatalmas birodalomhoz kötik; ez az ősi keleten máskor is előfordult). A Jeremiás szájából elhangzott ígéret: a próféta a 25,10-11-ben hetven éves fogságról beszél. Némelyek ezt a számot szimbolikusnak vélik, mások, összeszámolva az éveket akkortól, amikor a prófécia elhangzott (Kr. e. 606) Círusz rendeletének keltéig (Kr. e. 537), majdnem pontos beteljesülésnek.
1,8 Sesbaccár ismeretlen személyiség. A név babiloni. Van, aki Zerubbábellel azonosítja. Mások – és ezek vannak többen – előkelő személyiségnek tartják, akit Júda fejedelmének hívnak. Círusz király bízta meg, hogy képviselje az ő hatalmát, amikor visszatérnek hazájukba.